EKPSS puanıyla atama aralık ayında yapılacak

Engelliler Konfederasyonu dün Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında Bakan Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında engelli atamaları konulu bir çalışma yaptı. Yaklaşık iki saat süren toplantıya Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, Körler Federasyonu Başkanı ve Konfederasyon yönetim kurulu üyesi Suha Sağlam, yönetim kurulu üyesi Şenay Keçeci ve Ankara İl Engelli Meclisi Başkanı Veysi Sayın katıldılar.Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı şu belirlemeleri ve talepleri Bakan Selçuk ve Genel Müdür Koç ile paylaştı:

COVID-19 pandemisi nedeniyle üçüncü kez ertelenen 2020 EKPSS’nin, 15 Kasım 2020 tarihinde yapılması ÖSYM tarafından planlanmıştır. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinin 11. maddesine göre insani bakımdan acil risk durumlarından biri olan COVID-19 pandemisi nedeniyle de olsa engellilere yönelik istihdam politikalarının özellikle de atamaların ertelenmesinden endişe duymaktayız. Atama bekleyen engellilerin sayısı günden güne artmaktadır. 2018 EKPSS/kura için 88 bin 832 aday başvurmuş ancak 2018/2 ve 2019/1 atamalarında toplam 3445 kadro açılmıştır. Dolayısıyla 2016 ve 2018 EKPSS/kura sonucu atanamayanların sayısı oldukça yüksektir. Kaldı ki, 2020 EKPSS’ye ilk başvuru yapanların sayısı da bugün itibariyle 90 binin üzerindedir.
Son iki yılda kurumların personel alımlarına baktığımızda KPSS ile çok sayıda personel aldıklarını, EKPSS puanıyla alım yapmadıklarını görüyoruz. Bu duruma en iyi örnek Sağlık Bakanlığına ait verilerdir. 2020 yılında sadece Sağlık Bakanlığı KPSS puanıyla farklı statüde 50 bin personel almış, bunların arasında EKPSS puanıyla alım yapılmamıştır.
Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Mayıs 2020 Engelli ve Yaşlı İstatistikleri bültenine göre engelli memur açığı 7119’dur. Bunun 5086’sı Milli Eğitim Bakanlığına, 1348’i Diyanet İşleri Başkanlığına, geri kalan 685 kontenjan diğer bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarına aittir.


Kota acilen yükseltilmeli


Avrupa ülkelerinde engellilerle ilgili çalışma kotası yüzde 5’ten az değildir. Türkiye’deki yüzde 3’lük kota uygulamasının oldukça düşük olduğu ve kotanın yasal değişiklikle acilen güncellenmesi gerekmektedir.
Yapılan resmi açıklamalarda, kamuda engelli kontenjanının yüzde 95’inin dolduğu beyan edilmiş olsa da yüzde 3’lük kontenjanın üzerinde engelli istihdam etmeye engel bir mevzuat yoktur. Kaldı ki Bakanlık, ülkemizin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinin 27. maddesinde ifade edilen “engellilerin kamuda istihdam edilmeleri”ne yönelik taahhüdünün denetleyicisi ve uygulayıcısı konumundadır.
Engelliler Konfederasyonu olarak, engelliler arasındaki işsizlik oranını da dikkate alarak bu yasama döneminde Hükümet tarafından kota artışına yönelik kanun teklifi verilmesini, bu teklifin TBMM’de grubu olan tüm partiler tarafından desteklenerek yasalaşmasını ve sürecin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından takip edilmesini talep etmekteyiz.


Engelli memur kontenjanı bildirimleri artırılmalı


Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) Belgesinde engelliler özel politika gerektiren gruplar arasındadır. Belgede engellilere yönelik eylem kararlarında Devletin engellilerin işgücüne ve istihdama katılımlarının önündeki engellerin kaldırılmasını amaçladığı ifade edilmektedir. Bu amaçların gerçekleştirilmesi için; Ekim ayı sonunda tüm bakanlıkların, kurum ve kuruluşların memur açığı bildirimlerinde engelli kontenjanı bildirimlerinin sayıca artırılmasına yönelik Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlarla özel bir çalışma yapmasını ve yüksek sayıda engelli kontenjanı bildirimi için süreci denetlemesini beklemekteyiz.
Merkezi sınav sistemi ÖMSS/EKPSS sonrası, sınav sonuçlarına göre ve kurayla; 2012 yılında 5254
2013 yılında 5926
2014 yılında 5567
2015 yılında 6271
2016 yılında 5812
2017 yılında 2363
2018 yılında 2150
2019 yılında 1041 kadroluk atama olmak üzere her yıl en az bir atama yapılmıştır.
2020 yılı içinde 15 Kasım sınav sonuçlarını beklemeden mutlak bir atama yapılmasını talep ediyoruz.

Tüm bu gerçekler ışığında


*2020 yılı bitmeden kamudaki tüm boş kontenjanların (en az 7119 kadro olmak üzere) doldurulması amacıyla acilen bir atama planı yapılmasını,

* Boş kontenjanların doldurulması, atama bekleyen yüz binden fazla engelli için bir çözüm olmayacağından, kota artışına yönelik yasal değişikliğin Hükümetimiz tarafından TBMM gündemine alınarak ivedilikle sonuçlandırılmasını,

*Engellilerin kamuda istihdamın artırılması yanında özel sektörde de istihdamının artırılmasını sağlamak amacıyla “destekli istihdam modeline” geçilmesini talep ediyoruz.


Bakan Selçuk: “Şu ana kadar bize 300 boş kadro bildirildi.


Bu sunum üzerine Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, engellilerin sorunlarının çözümüne yönelik olağanüstü gayret sarf ettiklerini, atama yapabilmeleri için öncelikler kamu kurumlarının engelli personel talep bildirmesinin son tarihi olan 31 Ekim 2020’yi beklememiz gerektiğini söyledi.
Bakanlık, engellilerin kamuda istihdamına alternatif olarak engellinin kendi işini kurmasını teşvik ediyor; bunun için her engelliye verilecek hibe 60 bin TL’ye çıkarıldı.
Aralık ayında atama yapılması konusunda mutabakat sağlandı.
Bakan’la yapılan görüşmeye katılan heyetten Şenay Keçeci ve Veysi Sayın, 15 Kasım sınavına bakılmaksızın 2018 sınav sonuçlarına göre bir atama yapılmaz ise yüksek puanla atama bekleyen mağdurların kampanya ve eylemler yapacağını belirterek “Bu konunun mutlaka çözülmesinde ısrarcıyız” dediler. Mustafa Özsaygı da “Biz Konfederasyon olarak, sırası gelen yüksek puan alan kişilere yönelik hemen bir atama yapılmasını ısrarla talep ediyoruz” diye konuştu.
Türkiye Körler Federasyonu Başkanı avukat Suha Sağlam, sınav öncesi atama yapılması durumunda doğabilecek tepkiler hakkında Bakan Selçuk’a katıldığını ifade etti. Mustafa Özsaygı da Konfederasyon’un derhal bir atama yapılması konusundaki ısrarını yineledi.
Israr sonucunda 2020 Aralık ayında tüm boş kadrolar için atamanın yapılması konusunda mutabakat sağlandı.

Anahtar Kelimeler:
EKPSS Puanıyla AtamaEKPSS
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HHM 7 ay önce

Gün


Günaydın ben çetin çekinmez 100 52. Engelliym banda yardımcı olurmusnuz